Objawy nowotworów nosa i zatok przynosowych

Pierwsze objawy nowotworów złośliwych nosa i zatok przynosowych pojawiają się późno są bardzo niecharakterystyczne. Najczęściej są to dolegliwości sugerujące przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, takie jak jednostronne upośledzenie drożności nosa i jednostronna wydzielina w nosie o charakterze śluzowym, ropnym, często podbarwiona krwiście. Dalsze dolegliwości są związane z naciekaniem okolicznych struktur.

Zależnie od lokalizacji pierwotnej i kierunku rozprzestrzeniania się guza objawy nowotworów nosa i zatok można podzielić na:

1. Objawy ze strony nosa:
    • niedrożność jednostronna
    • wydzielina jednostronnie w nosie: śluzowa, ropna, krwista, wodnista (płyn mózgowo-rdzeniowy)
    • cuchnienie
  2. Objawy ze strony narządu wzroku – związane z naciekaniem oczodołu i jego zawartości:
    • łzawienie
    • ograniczone obrzęki wokół oczu
    • jednostronny wytrzeszcz gałki ocznej
    • zaburzenia ostrości widzenia, podwójne widzenie
    • zaburzenie ruchomości gałki ocznej
  3. Objawy ze strony jamy ustnej:
    • bóle zębów, rozchwianie
    • zniekształcenie podniebienia i wyrostka zębodołowego
    • niegojąca się przetoka po usunięciu zęba
    • szczękościsk
  4. Objawy twarzowe:
    • obrzęk lub zniekształcenie nosa i policzka
    • zaburzenia czucia, głównie na policzkach, czole i brodzie
  5. Objawy uszne:
    • uczucie zatkania ucha
    • niedosłuch jednostronny
  6. Związane z naciekaniem podstawy czaszki:
    • często bezobjawowo
    • bóle głowy
    • wodnisty wyciek z nosa, najczęściej jednostronny
    • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
    • bóle głowy, twarzy (naciekanie n. V)
    • zaburzenia ruchomości gałki ocznej

Rozpoznanie nowotworów nosa i zatok przynosowych

Ze względu na dyskretne i często niecharakterystyczne objawy rozpoznanie nowotworów masywu szczękowo-sitowego jest trudne, szczególnie we wczesnym okresie choroby. Każdy pacjent z objawami wymienionymi powyżej powinien być skierowany na konsultację laryngologiczną celem weryfikacji rozpoznania i podjęcia odpowiedniego leczenia. U pacjentów z podejrzeniem nowotworu masywu szczękowo-sitowego pełne badanie laryngologiczne powinno być zawsze uzupełnione badaniem endoskopowym. Należy je przeprowadzić po uprzednim znieczuleniu i obkurczeniu błony śluzowej. Takie postępowanie umożliwia znacznie dokładniejszą ocenę, a dzięki temu rozpoznanie zmian o mniejszym zaawansowaniu.

W zależności od pierwotnej lokalizacji i kierunku szerzenia się guza, jego objawy mogą bardziej sugerować schorzenia neurologiczne lub okulistyczne i to do tych specjalistów w pierwszej kolejności kierują się pacjenci. Należy więc uczulić zarówno lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalistów neurologii, okulistyki czy też stomatologów, jakie dolegliwości mogą sugerować nowotwór masywu szczękowo-sitowego.

Leczenie nowotworów nosa i zatok przynosowych

W zależności od lokalizacji, stopnia zaawansowania choroby oraz stanu ogólnego pacjenta w leczeniu nowotworów nosa i zatok przynosowych stosuje się leczenie chirurgiczne (z dostępu zewnętrznego lub wewnątrznosowego), radioterapię, chemioterapię oraz leczenie skojarzone.

Najmniej inwazyjnym sposobem leczenia chirurgicznego jest operacja z dostępu wewnątrznosowego. Jest ona zarezerwowana dla nowotworów stosunkowo najmniej zaawansowanych. Nowotwory bardziej zaawansowane usuwa się z dostępu zewnętrznego przez jamę ustną lub przez cięcie na bocznej powierzchni nosa. Niekiedy pacjenci są operowanie przez zespół lekarzy laryngologów i neurochirurgów z dostępu przez czaszkę.

Radioterapia u pacjentów z nowotworami nosa i zatok przynosowych najczęściej jest stosowana jako leczenie uzupełniające po zabiegu chirurgicznym. Może być również leczeniem pierwotnym w przypadku niektórych guzów wrażliwych na takie leczenie lub nowotworów nieoperacyjnych. Stosuje się niekiedy chemioterapię indukcyjną przed radioterapią, ewentualnie w przypadku nowotworów nieoperacyjnych.