Zachęcamy do obejrzenia serii filmów o nowotworach głowy i szyi. Filmy zostały przygotowane przez laryngologów dla osób zainteresowanych dbaniem o własne zdrowie.

 

Chrypka – czy to może być nowotwór?

Chrypka należy do najbardziej powszechnych objawów laryngologicznych i może się pojawić w przebiegu wielu chorób. W nagraniu wyjaśniamy, skąd się bierze chrypka i kiedy konieczna jest konsultacja lekarska. Zwracamy też uwagę, że chrypka może być spowodowana przez nowotwór, ale jest to jedna z najrzadszych przyczyn. Przede wszystkim w żadnym wypadku nie należy bać się diagnostyki chrypki, o której także można dowiedzieć się więcej z poniższego filmu.

 

 

Guzy gardła – jak je rozpoznać?

Dzięki temu nagraniu możemy lepiej poznać własne gardło, jego budowę i funkcje. Film przedstawia także objawy chorobowe związane z gardłem i wskazuje, które z nich mogą być związane z chorobami nowotworowymi. Choć wiele dolegliwości gardła wynika z infekcji, zachęcamy do zachowania czujności. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na objawy utrzymujące się przez dłuższy okres bez wyraźnej przyczyny.

 

 

Guz szyi – co zrobić, gdy się pojawił?

Omówienie guzów szyi zaczynamy od przedstawienia anatomii szyi z uwzględnieniem układu mięśni, węzłów chłonnych i innych struktur, w których mogą pojawić się guzy szyi. Następnie opisujemy różne rodzaje guzów szyi i pokazujemy, które z nich występują najczęściej. Wskazujemy najbardziej niepokojące objawy i przypominamy, że z każdym guzem szyi należy się zgłosić do lekarza.

 

 

Nowotwory jamy ustnej – czy można coś zrobić, aby ich uniknąć?

W jamie ustnej zachodzi wiele niezwykle ważnych dla naszych organizmów procesów. Dlatego oczywistym powinno być dbanie o nią przez odpowiednie zabiegi higieniczne i uważne obserwowanie jej stanu w trakcie ich wykonywania. W filmie pokazujemy, na co należy zwracać uwagę i z jakimi problemami koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Przypominamy też o profilaktyce w postaci higieny jamy ustnej (mycie zębów, nitka dentystyczna, płyny do płukania), regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa oraz unikaniu czynników drażniących (m.in. dym tytoniowy, wysokoprocentowy alkohol, nieprawidłowo dopasowana proteza).

 

 

Guzy ślinianek – skąd się biorą i jak je leczyć?

Nagranie na początku wyjaśnia, gdzie znajdują się śliniaki, jak działają i czemu służą. Następnie zapoznajemy się z objawami różnych chorób ślinianek i sytuacjami, gdy można podejrzewać chorobę nowotworową. Zwróćmy szczególną uwagę na te niepokojące objawy i wszelkie obawy oraz wątpliwości rozstrzygajmy jak najszybciej udając się do lekarza. Zleci on badania, o których mówimy w drugiej połowie filmu i w razie potrzeby zleci odpowiednie leczenie.

 

 

Nowotwory nosa i zatok – przy jakich objawach szukać pomocy lekarza?

Niemal każdy doświadczył dolegliwości nosa lub zatok. Warto zatem zapoznać się z ich anatomią i funkcjami, o których mówimy w pierwszej części filmu. Następnie mówimy o objawach chorób zatok i nosa. Choć najczęściej ich przyczyną nie są nowotwory, to istnieją pewne charakterystyczne cech, które należy potraktować szczególnie poważnie. Niezależnie od przyczyny, każdy utrzymujący się niepokojący objaw ze strony nosa i zatok powinien skłonić nas do wizyty u lekarza i poddania się zleconej przez niego diagnostyce. Pamiętajmy, że im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większa będzie szansa na jej wyleczenie.

 

 

Nowotwory ucha – czy bać się rzadkiej choroby?

Każdy z nas wie, jakie są funkcje ucha, ale niewielu z nas słyszało o nowotworach uszu. Występują one bardzo rzadko i niekiedy mogą być trudne do rozpoznania. W nagraniu zwracamy uwagę na objawy, które wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą świadczyć o poważnym problemie, choć nie zawsze będzie to nowotwór. Zamiast obawiać się choroby, warto udać się na zalecone przez lekarza badania i w razie potrzeby poddać się odpowiedniemu leczeniu.